Martin Průša, PAMS
Jateční 49
400 01 Ústí nad Labem
Czech Republic
tel:
fax:
www:
e-mail:
+420 475 669 999
+420 475 669 966
www.pams.cz
pams@pams.cz
logo PAMS

Slovníček pojmů

Připravujeme pro vás. Vysvětlení pojmů jako např:

Strojní vyšívání:
Stroje napodobují ruční vyšívání s tím rozdílem, že podkladová tkanina se zde pohybuje různými směry podle požadovaného vzoru výšivky a jehla se vpichuje kolmo k ní ze stále stejného místa. Pracovní součásti vyšívacích strojů jsou řízeny počítačem. Počítač řídí vyšívací stroj na základě vloženého vyšívacího programu, pro daný typ vyšívání. První vyšívací stroj byl vynalezen v roce 1829 ve Francii. Od té doby se však vyšívací stroje (automaty) velmi změnily.

Nášivka
Vyšití vzoru na samonosný materiál zakončený rámečkem. Nášivky se nejčastěji našívají nebo nažehlují. Je to jednoduchý a praktický způsob, jak obdarovat nebo se zviditelnit

Výšivka
Vyšití vzoru přímo na textil nebo jeho díly. Tento oblíbený marketingový nástroj vás přesvědčí svou životností, variantami zpracování a širokým rozsahem využití.

Steh:
Je to základní stavební prvek každého vyšívaného motivu. Stehem se rozumí provázání nití určitým způsobem, podle druhu stroje. Jedná se o přízi - nit, která pomocí vyšívací jehly perforuje podkladový materiál v předem definovaných bodech průniku. Vznikne tak steh vrchní a steh spodní. Vrchní steh je steh lícový a je zajišťován stehem spodním, tedy stehem rubovým. Celkový počet stehů tvoří potom vyšívací vzor (obrázek, motiv, logo ...). Každá výšivka nebo nášivka má přesně daný počet stehů. Počet stehů podstatným způsobem ovlivňuje celkovou cenu výšivky. Naprogramování těchto stehů, jejich definice a struktura rozhoduje o provedení, kvalitě a efektivnosti výroby.

Druhy stehů

Vyšívací program

Nit
Nit je (stejně jako příze) výrobek z jednoho nebo několika vláken. Zatímco příze je všeobecný, širší pojem pro tento textilní útvar, představuje nit vždy jen jednotlivou část příze. Tato definice však není všeobecně platná, proto je pojem příze a nit zaměňován nejen laiky, ale často i mezi textilními odborníky, podle oboru nebo krajových zvyklostí. V české odborné literatuře se například najdou i protikladné definice: „Nit je souhrnný název pro vlákno libovolné délky a malých příčných rozměrů - pro přízi, kabílek, hedvábí, n. z pásků, šicí n. apod., kterého se používá pouze v případech, kdy je třeba vyjádřit obecně vnější tvar výrobku (např. zkoušení pevnosti n., počet n. ve vzoru, v osnově), bez zřetele na jeho vnitřní uspořádání, charakteristické vlastnosti apod.
Používané nitě: Viscosové, Polyesterové, Fosforové, Metalické, Lurexové, Duhové - Ombré, Silonové, Bavlněné atd.

Jehla
Jehla je jednou ze základních částí vyšívacího stroje pro vytvoření stehu. Její základní úkony jsou: Propíchne vyšívaný materiál. Umožní vsunutí šicího materiálu do předpíchnutého otvoru. Pomáhá při tvoření smyčky. Poskytne ochranu šicímu materiálu při zpětném protahování předpíchnutým ptvorem při tvoření stehu.

Stabilizátor
Neboli podkladový či fixační materiál. Jedná se o materiály, které pomáhají fixovat tvar a provedení výšivky. Jsou to zejména vizeliny, fólie a další tkané a netkané materiály různého složení a síly. Nejčastěji se používají textilní a papírové vizeliny.
Stabilizační materiál může být také pouze dočasný. Po vytvoření výšivky se tyto pomocné materiály odstraňují. Většinou se jedná o materiály rozpustné teplem, párou, vodou nebo se odstraňují mechanicky.

Vlizelin
Podkladový výztužný a fixační materiál vyráběný technologií netkaných textilií.

Aplikace
Ozdobné nebo krycí doplnění tkaniny - materiálu, provedené většinou našitím dalšího, často pestrého (kontrastního) textilního materiálu na základní podklad - textilii. Tím se mohou vytvářet nejrůznější jednoduché, ale i složitější plošné i plastické motivy. V současné době se při této výrobě často využívá vyřezávání a gravírováni textilního matriálu laserem.

3D výšivka
Jedná se o techniku, kdy motiv, nebo jeho vybranou část, chceme zvýraznit v prostoru = 3D. Pro tento efekt je zásadním materiálem specielní puffy pěna, která zůstává v požadovaném místě pod vyšitými stehy. Tím se části motivu vyboulí a zvýrazní se na povrchu materiálu.