Martin Průša, PAMS
Jateční 49
400 01 Ústí nad Labem
Czech Republic
tel:
fax:
www:
e-mail:
+420 475 669 999
+420 475 669 966
www.pams.cz
pams@pams.cz
logo PAMS

Sponzorujeme, podporujeme

Junák - svaz skautů a skautek středisko Ústí nad Labem

Je mnoho organizací, které si kladou za cíl naplňovat smysluplně volný čas dětí a mladých lidí. Méně je těch, které mají ambici vychovávat. A ještě méně těch, kterým se to daří tak dlouho a nezpochybnitelně jako Junáku - svazu skautů a skautek ČR. Ve skautingu se člověk naučí poznávat přednosti druhých i své vlastní, pěstuje vůli překonávat nedostatky, získává schopnost tvořit tým, těžit z vítězství i porážek. A přitom dodržovat etická pravidla a ctít hodnoty, které jsou podmínkou zdravého fungování každého lidského společenství.

 

preview

 

Skautské oddíly v ústeckém okrese

Skautská výchova probíhá odděleně podle jednotlivých věkových kategorií tak, aby byly respektovány specifické zájmy té které věkové skupiny. Proto dělíme skauty na předškolní děti (4 - 6 let), světlušky a vlčata (6 - 11 let), skautky a skauty (11 - 15 let), a na rovery a rangers (15 - 26 let). Starší skauty nazíváme oldskauty.

Předškolní děti

Přípravují se na zařazení do vlčáckých a světlušáckých družin. Formou hry se seznamují s činností skautských oddílů formou her a pohádek. Také pohybové a tvořivé aktivity nejsou opomenuty.

Světlušky a vlčata

V mladším věku (6 - 11 let) jsou děti velmi hravé, teprve poznávají svět kolem sebe. Rozdíly mezi chlapci a děvčaty jsou poměrně výrazné, proto mají většinou samostatné oddíly - světlušky roje, vlčata smečky. Světlušky provází jejich Cestička světlušek, vlčata mají Stezku vlčat. Dítě získává nejprve Nováčkovskou zkoušku opravňující ke složení slibu. Světlušky dále získávají "První a Druhou hvězdu ", vlčata "Stříbrnou a Zlatou stopu ". Mají mít základní znalosti z přírodovědy, zdravovědy, občanství, skautingu a osvojit si mnohé dovednosti jako balení balíčků, vázání uzlů, přišívání knoflíků a jiné. Systém odborek umožňuje každému dítěti, aby rozvíjelo své osobní zájmy a stalo se v dané činnosti "odborníkem".

Skautky a skauti

Ve starším věku u dětí silně stoupá soutěživost, myšlení mívá dospělý charakter, ale pro nedostatek životních zkušeností bývá jednostranné, často ukvapené. Na všechny tyto okolnosti musí vedoucí brát ohled v náplni činnosti oddílu. Skautský program chlapců i dívek je shodný, i když oba oddíly mívají rozdílné zaměření. Základní osnova je dána ve Stezce skautek a skautů, jejíž náplň se dělí na tři stupně zdatnosti: Nováčkovský, První a Druhý. Skautka či skaut musejí prokázat znalosti či dovednosti z občanství, kultury, sportu, přírody, zdravovědy a skautingu. Základem činnosti je družinový systém, založený na systému party, kdy skupinka šesti až deseti vrstevníků vytváří a uskutečňuje programovou náplň založenou na Stezce a odborných zkouškách. Zde si mohou vybírat z 26 hlavních a 80 dalších podoborů. Odborky se podle náročnosti dělí do dvou až tří stupňů.

Rangers a roveři

Mladí lidé ve věku nad patnáct let mají především čtyři následující oblasti potřeb a zájmů: hledání svého místa ve světě, touhu po velkých výkonech prokazujících znalost, vytváření vlastního názoru na sebe i na svět a službu spojenou s touhou být prospěšný, pomáhat druhým. Svůj program si roverské kmeny připravují samy. Jeho významnou část představují různé humanitární projekty, více či méně náročné expedice doma i v zahraničí, kulturní programy atd. Většina roverů a rangers udržuje styky se svým původním oddílem a podílí se na jeho vedení. Významnou úlohu v roverském programu hrají regionální či celorepubliková víkendová setkání a také semináře a letní kurzy, v nichž se účastníci připravují na další práci s dětmi.

 preview



Youtube